Złomowanie
W sytuacji, gdy sprzedaż samochodu jest nieopłacalna, z pomocą przychodzi złomowanie. Procesowi temu poddawane są auta doszczętnie zniszczone, np. w wypadku samochodowym. Kasacji podlegają również samochody uszkodzone w takim stopniu, który stwarza zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Jeszcze innym przypadkiem są stare pojazdy, gdyż trudno jest znaleźć na nie kupca. Przestarzałe podzespoły często wykluczają je z dalszej eksploatacji, a to generuje koszty. Nawet za auto stojące w garażu właściciel musi opłacać OC.
Na powyższych przykładach widać, że złomowanie jest atrakcyjną alternatywą dla sprzedaży samochodu, jeśli pojazd ma pewne defekty, które obniżają jego wartość. Należy jednak upewnić się, że kasacja auta odbędzie się w stacji demontażu pojazdu. Legalnie działające miejsce będzie miało zezwolenie wydane przez Marszałka Województwa, a proces kasacji auta odbędzie się zgodnie z przepisami prawa.
Jakie dokumenty są niezbędne do kasacji auta?
Złomowanie samochodu w legalnie działającej stacji demontażu pojazdu odbywa się za okazaniem dokumentu tożsamości, dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Jeśli auto ma współwłaścicieli, konieczne jest uzyskanie od nich pisemnej zgody na kasację.
Proces złomowania potwierdzony jest dokumentem wydanym przez stację. Jeden egzemplarz przeznaczony jest dla właściciela samochodu, drugi natomiast potrzebny jest w urzędzie do wyrejestrowania samochodu w przeciągu 30 dni. Trzeci egzemplarz zostaje w stacji demontażu pojazdu.